Ekim 21 2016 15:50:55
Ana Menü
Bir Şiir - Hayret...
Bir Şiir - Hayret...

HAYRET

Bir sokak, sokağın ortasında bir gölge
Hava karanlık mı karanlık, zemheri gece
Bu nasıl bir hayal nasıl bir bilmece
Bilemeden yaşlanıyor insan hayret

Devam Etmek İçin Tıklayınız

Bologna Süreci Çerçevesinde Peyzaj Mimarlığı Eğitiminin İrdelenmesi
Bologna Süreci Çerçevesinde Peyzaj Mimarlığı Eğitiminin İrdelenmesi

BOLOGNA SÜRECİ ÇERÇEVESİNDE PEYZAJ MİMARLIĞI EĞİTİMİNİN İRDELENMESİ

 ÖZET

Bologna Süreci’nin temelleri 1998 yılında Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere Eğitim Bakanlarının Sorbonne’da gerçekleştirdikleri toplantı sonunda yayımlanan Sorbonne Bildirisi ile atılmıştır. Avrupa’da ortak bir yükseköğretim alanı yaratma fikri ilk kez bu bildiri ile ortaya çıkmıştır. Ancak, Bologna Süreci resmi olarak 1999 yılında Bologna Bildirisi’nin 29 Avrupa ülkesinin yükseköğretimden sorumlu Bakanları tarafından imzalanması ve yayımlanması ile başlamıştır.

Bologna Sürecinin oluşturmayı hedeflediği Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşları, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabileceklerdir. Avrupa, gerek yükseköğretim ve gerekse iş imkanları açısından dünyanın diğer bölgelerinden kişiler tarafından tercih edilir hale getirilecektir.

Bu bildiride Peyzaj Mimarlığı eğitiminin, Bologna sürecinde ne düzeyde olduğu irdelenerek, sorunlar ve çözüm önerileri getirmeye yönelik yazılmıştır. Ülkemizde Peyzaj Mimarlığı eğitiminin bu kapsamda nerede olduğu tartışmak amacıyla çalışmaların hangi düzlemde olduğu araştırılmıştır. Sonuç olarak bu sürecin mesleğimiz açısından muasır medeniyetlere ulaşma çabasında nasıl bir katkı sağlayacağı ortaya konmuştur.

ANAHTAR KELİMELER: Bologna, Sorbonne, Avrupa, Peyzaj, Yükseköğretim

NOT: Bu bildiri Peyzaj Mimarlığı 2. Ulusal Öğrenci Sempozyumunda 2012 yılında İstanbul'da Poster Sunum Olarak Hazırlanmış - Sunulmuştur.

Peyzaj Mimarlığında Örgütlenme
Peyzaj Mimarlığında Örgütlenme

PEYZAJ MİMARLIĞI VE ÖRGÜTLENME

HARUN ÜNAL

 ÖZET

  Peyzaj Mimarlığı Örgütü süreci, ilk kez 1966 yılında Ankara'da kurulan "Peyzaj Mimarisi Derneği" ile başlamış; 1994 yılı Mayıs ayında TMMOB 33. Genel Kurulunda odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kurulmuştur. İzleyen süreçte; Adana, Antalya, İstanbul ve İzmir bölge şubeleri; Bursa ve Kocaeli Bölge temsilcilikleri ile Muğla ve Mersin il temsilcilikleri kurularak, hızlı bir örgütlenme dönemine girilmiştir.

Bugün, Peyzaj Mimarları Odası; 6235 (7303) sayılı yasa hükümlerine göre TMMOB topluluğu içinde kurulan ve Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını uygulamaya yasayla yetkili olup, mesleki etkinlikte bulunan peyzaj mimarlarını örgütü içinde toplayan, tüzel kişiliğe sahip olup, ülkedeki 5.000 dolayında peyzaj mimarının "Kamu Kuruluşu" niteliğindeki tek meslek örgütüdür ve PMO Yönetmelik hükümlerine bağlıdır. 

ANAHTAR KELİMELER: PMO, Örgütlenme, Peyzaj, Peyzaj Mimarlığı, TMMOB

NOT: Bu bildiri Peyzaj Mimarları Odası Pmo-Genç Öğrenci Oluşumunun Adana Sempozyumunda 2009 Yılında sunulmuştur. 


Devamı İçin Tıklayınız.

Yeni Web Sitesi
Yeni Web Sitesi

harununal.com.tr Güncellendi... Okumak İçin tıklayınız.

Yasal Uyarı
Bu Sitede Yer Alan Tüm Yazılı ve Görsel Öğeler Kaynak Gösterilmeden Alınması ve Kopyalanması Durumunda Yasal Yollara Başvurulacaktır. İlgililere Önemle Duyrulur.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye - 15 Sorgu 14,400 Tekil Ziyaretçi